Будь-яка подальша військова агресія проти України потягне за собою серйозні наслідки, – результати неформальної зустрічі міністрів закордонних справ ЄС

14 січня відбулася неформальна зустріч міністрів закордонних справ Європейського Союзу в м. Брест, Франція. Основною темою обговорення стала архітектура європейської безпеки та нещодавні події, повʼязані з кризою у відносинах НАТО з Росією щодо України.

Міністри закордонних справ ЄС узгодили єдиний підхід із 10 пунктів основних принципів взаємодії з Росією:

  1. Ми відкидаємо спроби Росії поділити Європу на сфери впливу. Неможливо ні переписати історію, ні повернути час назад.
  2. Ми підтверджуємо основні принципи, які лежать в основі європейської безпеки. Вони визначені, зокрема, Гельсінським заключним актом і Паризькою хартією, і ми погодилися дотримуватись їх.
  3. Ми підтверджуємо нашу солідарність з Україною та країнами Східної Європи, які є нашими партнерами і яким загрожує Росія. Ми підтримуємо механізм мирного вирішення конфліктів.
  4. Ми рішуче закликаємо Росію до деескалації.
  5. Закликаючи до деескалації, переговорів та діалогу, ми підтверджуємо наше зобов’язання реагувати на напад на Україну. Будь-яка подальша військова агресія проти України потягне за собою серйозні наслідки та великі економічні втрати.
  6. Ми координуємо свої дії зі Сполученими Штатами та НАТО. Мали чудову співпрацю до і після кожної зустрічі. Ми були залучені протягом всього процесу, США показали себе як надійний партнер.
  7. Ми домовилися про посилення координації зі Сполученими Штатами, НАТО, а також поглиблення співпраці ЄС у межах ОБСЄ.
  8. Держави-члени ЄС висловили готовність брати участь у посиленні механізмів для забезпечення прозорості та передбачуваності будь-якої військової діяльності, а також у розбудові заходів зі зміцнення довіри.
  9. Ми підтримуємо відновлення роботи щодо роззброєння та контролю над озброєнням.
  10. Ми продовжимо підготовчу роботу щодо подальших санкцій у тісній співпраці з країнами-однодумцями.

Довідково

Неформальна зустріч міністрів закордонних справ Європейського Союзу, відома як «Gymnich», за назвою міста, де в 1974 році було організовано першу зустріч у такому форматі. Такі зустрічі дозволяють неформальний, відкритий та стратегічний обмін думками щодо пріоритетів зовнішньої політики Європейського Союзу.