ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ, ЯКІ ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ТЕРИТОРІЇ ІЗМАЇЛЬСЬКОГО РАЙОНУ

Майже половина населення України зазнала суттєвих потрясінь: хтось був змушений переселитися у інші, безпечніші, області України чи за кордон, а хтось не зміг вибратись через окупацію або через знищену дорожню інфраструктуру чи недостатню кількість ресурсів для цього.

Це новий виклик для нашої країни.

Обов’язку реєструватись сьогодні немає, і відповідно кількість зареєстрованих ВПО, а їх вже 16629 осіб, є нижчою за їхню фактичну чисельність – 35000.

Покращити ситуацію з реєстрацією ВПО мають додаткові канали для реєстрації – крім органів соціального захисту, можна звернутись до центрів надання адміністративних послуг чи просто до уповноважених осіб у громаді, або ж дистанційно через портал Дія.

Мотиваціями ставати на облік для переміщених осіб є запроваджені Урядом програми підтримки ВПО – без реєстрації такі особи не зможуть отримувати допомогу.

Як Уряд допомагає ВПО?

Підтримку ВПО, яку запустив Уряд, можна поділити на три напрями:

-гроші. Запроваджено щомісячну виплату по 2 тисячі гривень кожному, хто виїхав із районів активних бойових дій. Оформлення допомоги відбуватиметься через Дію, а виплата безпосередньо на картку. З одного боку – жодних зайвих паперів чи бюрократії, але з іншого важливо не забути сформувати електронний варіант реєстрації як ВПО у відповідній територіальній громаді для отримання допомоги із подальшим інформуванням відповідних місцевих рад. Окрім того, запроваджено щомісячну виплату по 3 тисячі гривень на кожну дитину батькам, які через війну вимушено переїхали в більш безпечні регіони. Особи з інвалідністю також отримуватимуть 3 тисячі гривень щомісяця;

-робота. Здійснюються виплати роботодавцям по 6,5 тисяч гривень за кожного працевлаштованого вимушеного переселенця. Ці кошти роботодавці будуть витрачати на оплату праці таких працівників. Це позитивний крок, оскільки саме працевлаштування ВПО повинно бути основою їхньої подальшої підтримки. Надзвичайно важливо всіляко сприяти самозабезпеченню переміщених осіб і водночас активізувати економіку з усіма позитивними для публічних фінансів наслідками. Для цього вже внесені зміни до Податкового кодексу та іншого законодавства щодо підтримки бізнесу – знижено податки, запроваджено доступні кредити та інше;

-житло. Запроваджено компенсацію витрат на оплату комунальних послуг тим родинам, які безкоштовно прихистили у себе переселенців. Розмір компенсації – близько 450 грн на місяць (14,77 грн. на день) за кожного, кого прихистили. Іншою великою частиною підтримки ВПО є пряма допомога внутрішньо переміщеним особам – від будівництва житла до надання предметів та продуктів першої необхідності.

Органи місцевого самоврядування, які в результаті процесу децентралізації набули достатніх повноважень та стали суттєво спроможнішими інституційно, сьогодні вирішують такі завдання:

– максимальне сприяння реєстрації внутрішньо переміщених осіб;

– створення зручних можливостей подання переміщеними особами документів на отримання соціальних допомог;

– надання продуктових наборів та питної води;

– організація допомоги речами, що здатні покращити проживання таких осіб (постільна білизна, засоби гігієни тощо);

– організація психологічної підтримки внутрішньо переміщеним особам;

– сприяння наданню медичних послуг внутрішньо переміщеним особам (налагодження контактів з сімейними лікарями, медичний огляд, відшкодування вартості життєво необхідних ліків);

– організація надання освітніх послуг у закладах освіти громади дітям дошкільного та шкільного віку, які також віднесені до категорії внутрішньо переміщених осіб; – компенсація оплати комунальних послуг та енергоносіїв, спожитих у тимчасових пунктах проживання внутрішньо переміщених осіб (за рахунок трансферту з державного бюджету).

На деякі з цих завдань органи місцевого самоврядування вже сьогодні залучають допомогу міжнародних донорів, партнерів та міст-побратимів.

Внутрішньо переміщені особи зобов’язані:

– повідомляти про зміну місця проживання місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту за новим місцем проживання упродовж 10 днів з дня прибуття на нове місце проживання;

– повідомляти про повернення на покинуте місце проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту не пізніш як за три дні до дня від’їзду;

– у разі виявлення надання внутрішньо переміщеною особою явно неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів унаслідок реалізації прав, передбачених чинним Законом.

Для переселенців-пенсіонерів встановлено обов’язок проходження фізичної ідентифікації в Ощадбанку (для власників електронних пенсійних посвідчень – перші два рази – що 6 місяців, надалі – що 12 місяців; для власників звичайних платіжних карток банку – що 3 місяці з дня відкриття рахунку).

Кожна внутрішньо переміщена особа – це людина, яка тікає від війни. Держава продовжуватиме підтримувати внутрішньо переміщених осіб та їх родини і допомагати у вирішенні складних життєвих питань.