ПРО МОЖЛИВОСТІ РОЗВИТКУ МАРИКУЛЬТУРНОГО БІЗНЕСУ У ЛИМАНАХ

Перспективні акваторії для марикультури, сучасні напрями та технології її розвитку, аукціони на оренду акваторій внутрішніх морських вод для морської аквакультури шляхом електронних торгів – про це та інше йшлося під час круглого столу щодо розвитку національної марикультури, який відбувся 17 травня 2023 року за участі керівництва Мінагрополітики, Держрибагентства, представників Інституту морської біології НАН України, науковців галузі та громадськості.

«Пошук нових шляхів розвитку марикультури в Україні є однією з важливих складових реформи рибного господарства в цілому. Зростання попиту на морепродукти створює економічні передумови для розвитку марикультури. Ще до початку війни, в Україні щороку збільшувалася зацікавленість бізнесу щодо організації нових форм виробництва у морях. Але наявною законодавчою базою не було визначено можливості це реалізовувати, що унеможливлювало розвиток марикультури», – підкреслив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня.

Він також наголосив, що одне з основних завдань держави – це створення передумов для розвитку марикультури. Наразі цей процес в Україні вже запущено постановою Уряду від 14.10.2022 № 1191.

«Це дворічний експериментальний проект щодо проведення аукціонів для оренди акваторій внутрішніх морських вод для цілей марикультури, створення прозорого, чіткого та зрозумілого механізму оренди. Враховуючи умови війни і безпекову ситуацію на морях, ми не зупинилися, а приклали максимум зусиль для пошуку шляхів реалізації цього експериментального проекту. Ми націлені і надалі допомагати суб’єктам аквакультури розвивати марикультурний бізнес, щоб українська марикультура в перспективі посіла гідне місце у світовій торгівлі», – підкреслив заступник Міністра агрополітики.

Під час заходу присутнім було презентовано експериментальний проект з морської аквакультури, роз’яснено алгоритм дій для потенційних представників марикультурного бізнесу від старту до можливостей розвитку. А саме: від подачі звернення до Держрибагентства про намір розпочати бізнес з марикультури та рішення Кабінету Міністрів України про проведення аукціону до проведення самих аукціонів.

Враховуючи, що у зв’язку з повномасштабною війною в Україні морські акваторії знаходяться в зоні мінної небезпеки, використовувати їх для цілей марикультури наразі неможливо. Водночас для старту розвитку марикультури в Україні на звернення Держрибагентства Інститутом морської біології НАНУ підготовлено перелік частин акваторій внутрішніх морських вод Одеської області, які мають потенціал для розвитку морської аквакультури.

Так, представник Інституту морської біології НАН України Юрій Квач детально розповів про такі перспективні для розвитку марикультури акваторії як Хаджибейський та Сухий лимани.

Він зазначив, що до позитивних сторін Хаджибейського лиману відноситься, зокрема, його значна середня глибина – 5 м та висока продуктивність. Перспективними об’єктами вирощування у Хаджибейському лимані є прісноводна креветка японська та мохнорукий краб китайський. До речі, останній є елементом елітарної шанхайської кухні.

Водночас перевагами Сухого лиману є його вільний водообмін із морем, достатня солоність – 10-15 проміле та наявність у водоймі морської фауни. У цьому лимані пропонується для вирощування два види креветок – прісноводну гігантську та прісноводну японську.

У ході заходу Юрій Квач закцентував увагу присутніх й на інших перспективних для вирощування в акваторіях південного заходу України об’єктах марикультури – середземноморській мідії, тихоокеанській та європейській устрицях, японській анадарі, піщаній мії та трав’яному чилимі.

Юрій Караванський, представник Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, зупинився на сучасних напрямах та технологіях марикультури. Зокрема, звернув увагу, що унікальні умови України дозволяють поєднати два напрями вирощування гідробіонтів: традиційну аквакультуру в умовах УЗВ та новітні методи ведення марикультури. Що дозволить перейти від екстенсивних до інтенсивних технологій вирощування марикультурної продукції і масштабувати її виробництво.

За його словами значним поштовхом для розвитку марикультури може стати використання сучасних рециркуляційних систем аквакультури, а також технології «biofloc», яка дає можливість створити виробництво креветок у невеликих масштабах, зекономити початкові інвестиційні витрати та має відносно прості експлуатаційні вимоги.

До того ж використання природних вод наших південних лиманів у поєднанні з сучасними технологіями дають змогу значно знизити собівартість марикультурної продукції і збільшити її обсяги.

Результатом круглого столу стала домовленість присутніх про конструктивну взаємодію між державою, наукою та бізнесом щодо реалізації шляхів розвитку національної марикультури у практичній площині.

Слідкуйте за розвитком марикультури в Україні і не тільки у соціальній мережі Facebook та підписуйтесь на телеграм-канал Держрибагентства і будете в курсі всіх актуальних подій.

Довідково:

Україна має значний потенціал для розвитку національної марикультури, зокрема значні площі високопродуктивних водойм, розташованих у сприятливих природних умовах. Водночас розвиток марикультури є вагомою складовою розвитку вітчизняних приморських регіонів. У результаті Україна матиме постачання на внутрішній ринок цінних харчових і відносно доступних для громадян морепродуктів, зайнятість населення, розвиток малого і середнього бізнесу та економічний розвиток загалом. Крім того, широкомасштабне впровадження марикультури в Україні дозволить підвищити загальну продуктивність екосистем та розширити їх біологічне різноманіття.