РОЗПОВІДАЄМО ПРО БЕЗОПЛАТНІ ЛІКИ, ЯКІ МОЖЕ ОТРИМАТИ ПАЦІЄНТ

Існує чотири шляхи забезпечення пацієнтів медикаментами:

– Ліки, що закуповує заклад

На стаціонарному та амбулаторному лікуванні українцям надаються препарати з Національного переліку основних лікарських засобів – http://surl.li/jxmdk. Ці ліки заклади зобов’язані закуповувати самостійно й покривати потреби пацієнтів на 100%. У Нацпереліку є засоби для лікування серцево-судинних та інфекційних захворювань, хвороб органів дихання та кістково-м’язової системи, хронічних захворювань нирок тощо.

Перевірити, чи входять ліки в Нацперелік можна за допомогою сервісу “Ліки контроль”: https://likicontrol.com.ua.

– Програма “Доступні ліки”

Ліки за програмою можна отримати за е-рецептом в аптеках із договором із НСЗУ для амбулаторного лікування. До програми реімбурсації “Доступні ліки” входять лікарські засоби, що застосовуються при:

серцево-судинних захворювань;

діабеті І і ІІ типу, нецукровому діабеті.

хронічному обструктивному захворюванні легень;

розладах психіки та поведінки, епілепсії;

хворобі Паркінсона;

потребі в імуносупресії.

З кінця серпня до програми буде додано: тест-смужки та знеболювальні для паліативних хворих.

Детальніше про програму тут: https://cutt.ly/W73OV2b.

– Централізовані закупівлі МОЗ

Ліки закуповує Міністерство охорони здоров’я та постачає до медзакладів відповідно до заявок департаментів охорони здоров’я. Зокрема, це препарати для лікування онкології, гемофілії, туберкульозу, дитячого церебрального паралічу тощо. Загалом це 24 напрямки. Знайти перелік ліків можна за посиланням: https://cutt.ly/mwht3f5c.

– Місцеві програми

Майже у кожному населеному пункті діють спеціальні програми для забезпечення населення безоплатними ліками. Вартість препаратів відшкодовується з місцевих бюджетів. Здебільшого це медикаменти для важкохворих і пацієнтів із рідкісними захворюваннями.

Перевірити наявність ліків можна на інформаційних стендах медзакладів. Комунальні та державні медичні заклади мають щотижня оновлювати перелік лікарських засобів, витратних матеріалів, медичних виробів, закуплені за кошти державного та місцевого бюджетів, благодійної діяльності і гуманітарної допомоги. Також інформацію про наявні ліки в медзакладах зобов’язані публікувати на офіційних сайтах місцеві органи влади: департаменти й управління охорони здоров’я.

Якщо з вас вимагають кошти чи придбати ліки – зверніться на 16-77, оператор допоможе оформити скаргу. Тут ви можете знайти інформацію, як оформити скаргу самостійно: https://cutt.ly/QwokGNKM