ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ТЕРИТОРІАЛЬНУ ОБОРОНУ

  • Перш за все ми всі маємо добре розуміти, що територіальна оборона належить до Збройних Сил України. Це окремий рід сил у складі ЗСУ, який так само як ДШВ чи ССО підпорядкований Головнокомандувачу ЗСУ.

Тобто, це функція держави, а не місцевого самоврядування.

  • Територіальна оборона є одним із компонентів національного спротиву. До нього також входить рух опору й підготовка громадян до національного спротиву. Це також компетенція держави.
  • Відповідно до закону, на території усієї України діятиме мережа з регулярних частин тероборони та добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ).

Основні ж сили тероборони будуть повністю воєнізованими, матимуть стандартну військову побудову підрозділів і частин, а також управління по вертикалі від Командувача сил територіальної оборони.

  • Ось основні завдання підрозділів сил ТрО:
  • оборона території до часу розгортання угруповання військ ЗС України;
  • забезпечення умов для розгортання військ або їх перегрупування;
  • захист населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідація наслідків ведення бойових дій;
  • охорона та оборона важливих об’єктів і комунікацій, критично важливих об’єктів інфраструктури, об’єктів обласного, районного, сільського, селищного, міського значення;
  • участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями противника.
  • Система національного спротиву – це той інструмент, який допоможе організовано залучити для відсічі агресору волю, енергію, відвагу всього українського суспільства. Йдеться про створення насправді стратегічної переваги.
  • Тероборона – це не українське ноу-хау. Наприклад, у 2015 році у збройних силах Республіки Польща почалося формування нового виду військ – Військ територіальної оборони (WOT), що наразі налічують близько 30 тис. осіб. У їхньому штаті приблизно 3 тис. кадрових військових, які займаються організацією курсів із підготовки.
  • Тероборону певної території очолює голова облдержадміністрації або райдержадміністрації. Це цивільна особа, яка керує ресурсами території. А керівником штабу зони (району) є комбриг (комбат) Сил ТрО ЗСУ, він займається безпосередньо військовою складовою. До складу штабу входять представники місцевих адміністрацій і сектора безпеки й оборони. Штаб діє як у мирний час, так і в особливий період.

Ідея ТрО – це координація армії та громади й тут надважливі партнерські відносини з органами місцевої влади і самоврядування.

  • Ключова функція ТрО – підсилення регулярної армії в певному регіоні

Згідно із Законом «Про основи національного спротиву», у Сил ТрО 12 завдань.

Значною мірою ТрО – це спосіб запобігти зовнішній агресії. Ворог знатиме, що в нього немає переваг раптового вторгнення. Він не зможе пройти жоден міст, його зустрінуть на кожному перехресті. А за цей час будуть розгорнуті основні сили української армії. Тому агресор сто разів подумає.

Не менш важливе завдання – підтримувати порядок та безпеку на флангах і в тилу, контролювати усі комунікації. Це дозволить концентрувати сили армії на пріоритетних напрямках.

Коли сотні тисяч цивільних громадян будуть підготовлені, знатимуть свій маневр поблизу свого ж дому і зможуть протягом лічених годин вийти на позиції – це створить нову якість оборони.