СИГНАЛИ ОПОВІЩЕННЯ ТА ДІЇ НАСЕЛЕННЯ

Війна  в Україні призвела до евакуації мільйонів жителів, як в середині країни так і за кордон.

Евакуація є основним способом захисту населення при загрозі або виникненні надзвичайної ситуації та проводиться у разі безпосередньої загрози життю та здоров’ю людей.

Перед повідомленням про порядок та початок евакуації вмикається звуковий сигнал «Увага, всім!». В Україні це – звучання електросирен, церковний дзвін, набат тощо. Почувши цей сигнал, необхідно увімкнути наявні засоби зв’язку та інформації й вислухати повідомлення.

Отримавши інформацію про небезпеку, надзвичайну ситуацію, артобстріл, ракетний удар  та початок евакуації, населення зобов’язане підготувати себе та житло до евакуації, негайно залишити свої квартири і власні будинки.

Підготувати себе – це означає взяти:

• документи (паспорт, військовий квиток, документ про освіту, трудову книжку або пенсійне посвідчення, свідоцтво про народження) цінності і гроші

• аптечку з необхідними ліками

• харчові продукти й воду з розрахунку на 3 доби (потрібно брати продукти, що не швидко псуються, зручно зберігаються і не потребують тривалого готування перед вживанням – консерви, концентрати, галети, сухарі, печиво. Воду доцільно зберігати у флязі).

З речей береться найбільш необхідне:

• одяг (необхідно взяти теплі (вовняні) речі, натільну білизну навіть якщо евакуація провадиться влітку);

• взуття (зручне, за сезоном);

• предмети першої необхідності.

Кількість речей і харчових продуктів має бути розрахована на те, що людині доведеться нести їх самій: загальна маса має складати не більше 50 кг на дорослу людину, відповідно до її фізичної витривалості. Усі речі й харчові продукти повинні бути запаковані у «тривожну валізу» так щоб її зручніше було нести.

До кожного місця з речами потрібно прикріпити етикетку з вказанням прізвища, імені, по батькові, адресу постійного місця проживання та кінцевого пункту евакуації їх власника. На бирці для дитячих речей, крім того, вказується рік народження дитини. Дітям дошкільного віку вкладається в кишеню або пришивається до одягу записка, де зазначається прізвище, ім’я, по батькові, вік, домашня адреса та номер телефону, а також ім’я та по батькові батьків.

Підготувати житло – це означає, що залишаючи квартиру чи будинок необхідно:

вимкнути всі електричні та нагрівальні прилади, відімкнути електричний струм; перекрити газ, воду; закрити кватирки, вікна і вхідні двері.

Вийти на збірні евакуаційні пункти і пункти посадки на автотранспорт, або у безпечні зони, вказані в повідомленні. По можливості необхідно надати допомогу особам, які не можуть самостійно рухатись і прибути на збірний пункт евакуації, або повідомити про них начальнику збірного пункту евакуації.

На шляхах евакуації необхідно:

• неухильно виконувати всі розпорядження керівників

• швидко та грамотно діяти за сигналами оповіщення

• не залишати своїх місць у транспорті та не виходити з нього без дозволу

• після прибуття до кінцевого пункту евакуації пройти реєстрацію та зайняти призначене помешкання.

В безпечному місці для евакуйованих осіб організовується комунально-побутове та медичне обслуговування. Зазначені громадяни в свою чергу зобов’язані виконувати всі розпорядження приймальних евакуаційних органів та місцевих органів влади.

Висока організованість та дисципліна кожного – головне в період евакуації!

Для укриття населення від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру використовуються захисні споруди цивільного захисту, розташовані у спеціально обладнаних місцях. Також мають бути використані для укриття населення підвальні приміщення житлових будинків, підприємств, установ і організацій,  паркінги, підземні переходи та ін. Власники таких споруд, у разі необхідності, повинні забезпечити вільний доступ населення для укриття. 

Головний спосіб оповіщення населення про дії щодо евакуацію – це передача повідомлення черезмережу провідного мовлення (приватні будинки, квартири і зовнішні гучномовці), а також через мережі радіомовних станцій і телебачення, з автомобілів, оснащених гучномовцями, церковні дзвони, телеграм-канали.

Вислухавши повідомлення кожний громадянин повинен діяти без паніки і метушні відповідності з отриманими вказівками. 

ПОВІДОМЛЕННЯ ВКЛЮЧАЄ: інформацію про небезпечну, надзвичайну ситуацію, місце і час виникнення надзвичайної ситуації, територію (райони, масиви, вулиці, будинки тощо), яка потрапляє в осередки (зони) ураження, порядок дій за надзвичайних ситуацій, іншу інформацію. 

КОЖНИЙ ГРОМАДЯНИН, який перебуває на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника цивільного захисту суб’єкта господарської діяльності у відповідності з планом цивільного захисту, а також брати участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту. 

ЯКЩО ГРОМАДЯНИН ПЕРЕБУВАЄ ВДОМА ПІД ЧАС ВИНИКНЕННЯ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ, ВІН ПОВИНЕН: 

  • повідомити про отриману інформацію рідних, сусідів, знайомих
  • привести в готовність індивідуальні засоби захисту органів дихання  За їх відсутності приготувати найпростіші засоби (повсякденний одяг, взуття, ватяно-марлеві пов’язки, плівку тощо)
  • провести у квартирі (приватному будинку) протипожежні профілактичні заходи (вимкнути газ, водопостачання, електропостачання та інше), підвищити захисні властивості квартири: зачинити вікна, за герметизувати  їх
  • уточнити місце найближчого укриття (підвальне приміщення, паркінг) де можна укритися. 

ЯКЩО СИГНАЛ ЗАСТАВ ВАС У ТРАНСПОРТНОМУ ЗАСОБІ, ГРОМАДСЬКОМУ МІСЦІ(магазині, на ринку, вулиці тощо) уважно та спокійно вислухайте повідомлення, визначтеся щодо найближчого укриття і як найшвидше доберіться до нього.

ЕВАКУАЦІЮ ОРГАНІЗОВУЮТЬ І ПРОВОДЯТЬ:

  • обласні військово-цивільні адміністрації
  • працівники Товариства Червоного Хреста
  • поліція
  • Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС)
  • місцеві органи влади

Як дізнатися про початок евакуації у районах, де немає зв’язку

Варто стежити за офіційною інформацією на радіо, у медіа або слухати оголошення пересувних гучномовців. Якщо ви перебуваєте в укритті, слухайте сигнал “Увага всім” (сирена). Після неї перевірте інформацію з доступних офіційних джерел, наприклад по радіо. 

Якщо я не маю доступу до інформації про початок евакуації, не зможу почути сирену, не маю можливості пересуватись самостійно або перебуваю у заваленому бомбосховищі?

Спробуйте подзвонити на гарячу лінію Тероборони ЗСУ 0 800 507 028 або номери 101, 102 і повідомити про своє місцеперебування. Тоді місцева влада додасть вашу адресу до переліку тих, за якими потрібна допомога з евакуацією.

Нехай ніколи з Вами не трапиться біди, але ,на всяк випадок,  будемо готові до любої надзвичайної ситуації.