Прийомна сім’я – альтернативна форми сімейного виховання

Як відомо, в Україні поступово впроваджується реформа деінституціалізації (реформа інтернатних закладів) – процес заміни системи інституційного догляду на систему, яка забезпечує виховання дітей в сім’ї чи в умовах максимально наближених до сімейних. Процес деінституціалізації розпочався із затвердженням 9 серпня 2017 року урядом Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки і Плану реалізації її першого етапу. Прийняті документи передбачають розвиток системи догляду за дітьми, заснований на принципах забезпечення найкращих інтересів дитини, визнанні пріоритету сімейного виховання. Усиновлення або сімейні форми альтернативного догляду є пріоритетом влаштування дітей, що втратили батьківське піклування з причин сирітства, насильства чи недбалого ставлення батьків. Одним з напрямів впровадження реформи деінституціалізації є сприяння активному розвитку та поширенню альтернативних форм сімейного виховання, в тому числі   прийомних сімей.

Прийомна сім’я – сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Функціонування прийомних сімей регулюється Положенням про прийомну сім’ю.

Метою створення прийомних сімей є забезпечення належних умов для виховання в сімейному оточенні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Прийомні діти влаштовуються в сім’ю до досягнення вісімнадцятирічного віку або до закінчення навчання у професійно-технічних чи вищих навчальних закладах, але не пізніше досягнення ними 23-річного віку.

Особливістю прийомної сім’ї, як  форми сімейного влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування, є те, що:

– дитина, яка виховується у прийомній сім’ї, не позбавляється статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, за нею залишаються всі пільги, передбачені законодавством для таких категорій дітей;

– між прийомними батьками та прийомними дітьми сімейних правовідносин не виникає;

– кандидати в прийомні батьки обов’язково проходять курс підготовки, розрахований на осмислення батьками проблем, пов’язаних із приходом у сім’ю нового вихованця;

– утримання прийомної дитини в сім’ї фінансується державою, а саме: одному з прийомних батьків на кожну дитину-сироту та дитину,  позбавлену  батьківського  піклування, які перебувають у прийомній сім’ї, виплачується державна соціальна допомога у розмірі 5205 грн на дітей віком від 0 до 6 років, 6545 грн на дітей віком від 6 до 18 років, та грошове забезпечення у розмірі 2481 грн, також здійснюється сплата єдиного внеску  на  загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

– прийомні батьки у вирішенні проблем прийомної дитини співпрацюють із соціальним працівником, який здійснює соціальний супровід прийомної сім’ї, що передбачає надання комплексу правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування прийомної сім’ї;

– прийомні діти мають право підтримувати контакти з біологічними батьками й іншими родичами в тому разі, якщо таке спілкування не суперечить інтересам дитини і не заборонені рішенням суду. 

Окрім проходження спеціальної підготовки до кандидатів на створення прийомної сім’ї висуваються вимоги щодо достатнього матеріального забезпечення. Середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім’ї кандидатів не може бути меншим, ніж рівень забезпечення прожиткового мінімуму, встановленого законодавством, а житлова площа повинна відповідати вимогам на 1 особу.

Влаштування дітей у прийомну сім’ю проводиться з урахуванням віку прийомних батьків та дітей, щоб на час досягнення прийомними батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли повноліття.

Необхідною умовою створення умов розвитку та виховання прийомної дитини в сім’ї є згода всіх її членів на влаштування нового вихованця.

Протягом 2021 року в Ізмаїльському районі (Вилківська територіальна громада) створено 2 прийомні сім’ї, в які влаштовані 1 дитина-сирота та 3 дитини, позбавленої батьківського піклування. Також ще 1 дитина, позбавлена батьківського піклування, довлаштована до прийомної сім’ї (Саф’янівська територіальна громада).

На теперішній час в Ізмаїльському районі з позитивним результатом функціонують 22 прийомні сім’ї, в яких виховуються  42 дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, з них 7 осіб з їх числа. Прийомні батьки добре виконують обов’язки по вихованню, утриманню та розвитку дітей.         

За більш детальною інформацією можна звернутися в службу у справах дітей за місцем проживання.

Начальник служби у справах дітей Ізмаїльської райдержадміністрації                                                  

Наталя МУСАФІР