ДІТИ І БАТЬКИ З ДІТЬМИ – У ВОЄННИЙ ЧАС – БЕЗ БАР’ЄРІВ

Дорога з дитиною навіть у мирні часи може бути стресовою. Що вже казати про ситуації, коли доводиться тікати від війни?

Нині майже три мільйони маленьких українців стали вимушеними переселенцями. Щоб переїзд для них був хоч трохи легшим, експерти UNICEF зібрали поради для батьків:

Розкажіть про дорогу дитині, навіть якшо ви самі не знаєте точно, куди їдете. Скажіть, що вирушаєте у безпечніше місце, розкажіть про міста, які проїжджатимете. Так дитина відчує вашу впевненість, що ситуація під контролем.

Проговоріть правила поведінки в дорозі – це важливо з погляду безпеки. Наприклад, коли ви зупинятиметеся на блокпостах, потрібно поводитися тихо, не визирати з вікон і у жодному разі не виходити з транспорту.

Спостерігайте за фізичним та емоційним станом дитини. Звісно, батьки знають, що треба запитати, чи хоче вона їсти або ж в туалет. Але через стрес малюк може поводити себе інакше, ніж зазвичай – допоможіть йому розслабитись. Наприклад, придумайте “кодове слово” для переклички, щоб в дорозі підтримувати з ним контакт.

Перемикайте увагу дитини, щоб зняти напругу. Можна це зробити через тіло – поплескати, витягнути руки, стиснути кулачки, міцно заплющити очі, а потім розкрити долоні, струсити руки і відкрити очі. А можна через звуки – поспівати разом чи погиркати, мов звір.

Візьміть у дорогу улюблену іграшку. Це і відволіче, і залишить зв’язок з домом. Якщо малюку буде страшно, звична річ допоможе заспокоїтись.

І пам’ятатайте: спочатку кисневу маску взягають на себе, а потім на тих, хто поруч. Тож давайте собі перепочити, пийте більше води та зупиняйтеся у дорозі.

Нагадаю, що у «Довіднику безбар’єрності» ми додали цілий розділ актуальних у воєнний час порад для батьків https://bf.in.ua/warcat/child-parents/.