НАЧАЛЬНИК ІЗМАЇЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ВЗЯВ УЧАСТЬ У СЕЛЕКТОРНІЙ НАРАДІ З ВІЦЕ-ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРОМ УКРАЇНИ – МІНІСТРОМ З ПИТАНЬ РЕІНТЕГРАЦІЇ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ ІРИНОЮ ВЕРЕЩУК
Віце-прем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук в рамках робочого візиту в Одеську область відвідала низку місць компактного проживання внутрішньо переміщених осіб в Одесі та прилеглих населених пунктах, в координаційному гуманітарному штабі Одеської області зустрілась з волонтерами, які надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, а також провела селекторну нараду з головами районних військових адміністрацій та громад області.
Начальник Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко повідомив, що Одеська область однією з перших запровадила ініціативу комплексного збору та зручного пошуку інформації, створивши Портал допомоги внутрішньо переміщеним особам:
«За період з 24 лютого станом на сьогодні на облік як внутрішньо переміщені особи в органах соціального захисту та в громадах стали 102724 особи, з них 31374 дітей та 3848 осіб з інвалідністю. Також оформили статус ВПО через електронний портал Дія 33970 осіб. Найбільша кількість переселенців розміщується на території Ізмаїльського та Болградського районів, а також в Одесі. Перенасиченість на півдні регіону відбувається у зв’язку з тим, що ці райони є прикордонно-транзитною зоною і багато людей розміщуються там на короткостроковий термін для подальшого перетину кордону. З метою розосередження та недопущення скупчення переміщених осіб в південних районах в області відпрацьовано алгоритм розміщення внутрішньо переміщених осіб».
Максим Марченко зазначив, що в області продовжується робота по створенню додаткових місць для розміщення внутрішньо переміщених осіб.
На селекторі заслухали голів районних військових адміністрацій стосовно проблемних питань, та обговорили участь Одещини в міжнародних програмах для залучення коштів на ремонт інфраструктурних та житлових об’єктів, які використовуватимуть для розміщення внутрішньо переміщених осіб.
Одним з питань наради був стан роботи з внутрішньо переміщеними особами в Ізмаїльському районі.…Початок повномасштабної війни 24 лютого призвів до переміщення населення як всередині країни, так і за її межами. Ізмаїльська районна військова адміністрація спільно з Одеською обласною військовою адміністрацією і волонтерськими організаціями розробили алгоритми дій щодо зустрічі, розміщення та допомоги у переміщенні громадян до іншої держави.
Завдяки злагодженій роботі всіх задіяних підрозділів Одеської обласної військової адміністрації, Морського торговельного порту і Укрзалізниці був організований евакуаційний маршрут потягом, яким було евакуйовано більше 10000 осіб, та теплохід «Євген Косяков», яким було евакуйовано більше 2000 осіб до Ісакчі.
Тримаємо постійний зв`язок з іншими державами, куди переміщуються українці, де надається допомога у вигляді продуктів харчування, речей та медикаментів тим, хто через військовий стан опинився в скрутному становищі.Були організовані евакуації дітей з інтернатів, дитячих будинків, воєнно-морського ліцею та з центрів соціально-психологічної реабілітації дітей.
Станом на 29 серпня на обліку внутрішньо переміщених осіб відповідно до постанови КМУ «Про облік внутрішньо переміщених осіб» в Ізмаїльському районі обліковується 17390 внутрішньо переміщених осіб, серед яких 4545 дітей, 773 особи пенсійного віку та особи з інвалідністю – в цілому нараховується більше ніж 35000 внутрішньо переміщених осіб.
Щодня через пункт пропуску «Орлівка-Ісакча» повертаються з інших держав близько 100-150 осіб та через пункт пропуску «Джурджулешти» – близько 100 осіб. Дехто з них залишається на території Ізмаїльського району.
Найбільша кількість переміщених осіб – з Одеської області (4237), Миколаївської (3195), Донецької (1221), Київської (1308), Херсонської (1181), Харківської (991), Луганської (344), Запорізької (206), Дніпропетровської (105(, Чернігівської (80).
Спільно з Одеською обласною військовою адміністрацією організовується координація приїзду внутрішньо переміщених осіб.
Перед прибуттям до Ізмаїльського району внутрішньо переміщені особи звертаються за телефоном до Ізмаїльської районної військової адміністрації, де проводиться їх розміщення і надається допомога у реєстрації постанови на облік як внутрішньо переміщені особи та реєстрації щодо пошкодженого майна.
Первинний скринінг переселенців виконують працівники комунальних некомерційних підприємств центрів первинної медико-санітарної допомоги кожної громади і в подальшому проводять медичний огляд, консультації, бесіди, рекомендації щодо профілактичних щеплень, роз`яснення стосовно укладання декларацій з сімейними лікарями.
Всі учні із числа внутрішньо переміщених осіб зараховані до навчальних закладів.
Згідно постанови КМУ «Про внесення змін до Порядків, затверджених постановами КМУ від 07.03.22 року №220 і від 20.03.22 року №332» перед входом в зимовий період найбільша потреба – це гуманітарна допомога, а саме продуктів харчування, яких вкрай не вистачає.Як варіант вирішення зазначеного питання пропонуємо збільшити розмір соціальної виплати грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які могли б самостійно купувати продукти в магазинах, де все необхідне є в достатній кількості.
Всі внутрішньо переміщені особи розміщуються в приватному секторі кожної громади, а також в центрі соціально-психологічної реабілітації дітей Ізмаїльської громади, палаці спорту ім. М.Г. Миндру Сафʼянівської громади та на базах відпочинку Вилківської громади, в яких кількість осіб збільшується (та збільшуються їх потреби).
Планується приїзд 7500 евакуйованих осіб з окупованих територій.
На сьогодні є велика проблема з вільними місцями розміщення переселенців.
Проведено моніторинг об`єктів, в яких можна розмістити близько 1000 переміщених осіб, але вони потребують реконструкції, добудови та ремонту, а інших планується розмістити в приватних секторах громад.Пропонуємо внести зміни до постанови КМУ від 19.03.22 року №333 «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану» щодо збільшення розміру компенсації хоча б в 2 рази, що буде додатковою мотивацією для розміщення переселенців у приватному секторі.
Важливість фінансового забезпечення для населення зростає кожного місяця.
Повномасштабна війна унеможливила або значно ускладнила роботу майже всіх галузей економіки по території України і нагальною проблемою сьогодення є збільшення робочих місць, яку можна вирішити за допомогою переведення підприємств на територію Ізмаїльського району.Згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 6 квітня 2020 року № 624, від початку повномасштабної війни 5693 особи звернулися до Ізмаїльського міськрайонного центру зайнятості і знаходяться на обліку як безробітні для отримання грошової компенсації. Із них 672 внутрішньо переміщені особи. Працевлаштувалися 291 переміщена особа за спеціальностями: дерматовенеролог, кардіолог, терапевт, нейрохірург, лікар-стоматолог, лікар-ревматолог, середній медичний персонал, вчителі, вихователі, тренери з фізичної культури, бібліотекари, продавці продовольчих і непродовольчих товарів, касири, буфетники, докери, транспортувальники, лаборанти хімічного аналізу, апаратники оброблення зерна, пекарі, оператори заправних станцій, електромонтери, слюсарі (електромеханіки), підсобні робітники, вантажники.
Для ефективного координування внутрішньо переміщених осіб внесено зміни до штатного розпису Ізмаїльської районної державної (військової) адміністрації, які наразі знаходяться на погодженні в Одеській обласній військовій адміністрації. Ці зміни дозволять постійно координувати, контролювати, взаємодіяти, збирати та вирішувати проблемні питання щодо роботи з внутрішньо переміщеними особами.
Починаючи з травня 2022 року допомога на проживання надається ВПО відповідно до Постанови КМУ від 20.03.22 року №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», які перемістилися з територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат.
Допомога на проживання призначається автоматично у нових розмірах без подання додаткових звернень тільки для ВПО, які станом на 1 березня отримували щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 №505 (в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг).
В серпні поточного року Управління соціального захисту населення провело нарахування за 3 періоди, відомості передані на виплату до Мінсоцполітики по 2623 заявам (3545 осіб), на суму 9 926 тис.грн. За березень-серпень 2022р. призначено допомогу на проживання ВПО на загальну суму 71 681 тис.грн.
Загальна сума нарахувань по Ізмаїльському району складає 141 млн.грн.
Кількість переміщених осіб за останній місяць по Ізмаїльському району збільшилась на 1262 особи (при цьому рух переміщених осіб по району за місяць склав 1262 прибулих та 318 вибувших осіб).
Не дивлячись на велику кількість внутрішньо переміщених осіб, всі мешканці Ізмаїльського району зустрічають їх дуже щиро і допомагають своєю гостинністю, висловлюють співчуття і намагаються зробити життя переміщених осіб «як вдома».
І місцеві, і переселенці знаходять нових друзів.Переселенці ідуть на контакт і готові приймати місцеву культуру, долучаються до спільного волонтерства, мотивують місцевих змінювати себе та місцевість, в якій проживають. Окрім позитивів, які принесли ВПО, сам факт «спільної мети» об’єднав людей. І це відчуття єдності дає потужний позитивний ефект.
Війна закінчиться перемогою, а ця єдність залишиться.